Dış Kulak İltihabı, dış kulak kanalının tahriş olması ve iltihaplanması olarak bilinir. Tıp dilinde eternal otitis olarak adlandırılan rahatsızlık, halk arasında yüzücü kulağı olarak anılır. Dış kulak kanalında iltihabın yanında enfeksiyonda gelişebilir. En fazla görülen enfeksiyon kanalın içindeki cilt yapısının kat kat soyulmasıdır. Bir çeşit egzama olan enfeksiyonda ciltte çatlamalar ve kanalda mantar ve bakteri istilası yoğunlaşır. Kirli sularla temas etmek, hastalığı oluşturan en önemli etkenlerden biridir. Kulağın salgısını temizlemek çoğu zaman cildi tahriş eder, bölgede kaşıntı meydana gelir. Kişilerin toka benzeri materyallerle kulağını karıştırması yırtıklara neden olur. Bu hareketin aynı zamanda kulak zarını delme riski bulunmaktadır. Saç boyaları, spreyleri kulak kanalını tahriş eden sebepler arasındadır. Mantarlarda iltihaba sebep olabilir. Dış kulak kanalında en sık görülen mantar türü aspergillus niger’dir. İltihap genç yetişkinlerde daha sık görülür.

Dış kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

  • Dış kulak kanalında kaşıntı olması.
  • Kulakta ağrı olması.
  • Kulaktan sarı ya da yeşil renkte, kötü kokulu akıntı olması.
  • Baş hareket ettirildiğinde, kulakta ağrı hissedilmesi.
  • Kulakta işitme kaybı olması.

Dış kulak iltihabının teşhisi nasıl yapılır?

Kulakta kaşıntı, pullanma ya da kanalda ağrı olması iltihabın belirtisi olabilir. Genellikle kulaktan akan kötü kokulu akıntı, akıntıdan sonra ağrıda azalma görülür. İltihabın kanalı tıkaması durumunda işitme kaybı meydana gelebilir. Otoskop adı verilen aletle dış kulak kanalına bakılarak, rahatlıkla hastalığın teşhisi yapılabilir. İltihaptan örnek alınarak, incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Kişileri rahatsız eden bir durum olsa da, tedavi yapıldığında iyileşme olasılığı fazladır. Ancak şeker hastalarında tedavi geciktirilir ya da yapılmazsa, iltihap çevre dokulara, kıkırdaklara veya kemiklere yayılarak hasar meydana getirir.

 

Dış kulak iltihabı nasıl önlenir?

Bu rahatsızlığın önlenebileceğini unutmamak gerekir. Banyo ve yüzme sonrasında kulakların kurutulması, kulak kanalının nemli kalmasını önleyeceğinden, enfeksiyon gelişimine zemin hazırlamayacaktır. Saçlarınız için spreyler, saç boyaları gibi kimyasalları kullanırken, kulağın kapalı tutulması kulak kanalına kaçmalarına engel olacaktır. Kulağın yabancı nesnelerle karıştırılmaması da faydalı olur. Bunun gibi küçük tedbirlerle iltihaplanma kolayca önlenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir